Psychologia Sportu

Psychologia sportu to nauka, która opisuje i wyjaśnia doświadczenia człowieka w kontekście jego aktywności sportowej. Obejmuje ona swoim zasięgiem trening mentalny (TM), z którym jest często utożsamiana. Trening mentalny to różnorodne techniki i ćwiczenia mające pomóc osiągnąć sportowcom optymalne warunki startu w zawodach.

Wielu zawodników nie trzeba przekonywać, jak olbrzymią rolę w sporcie wyczynowym odgrywają czynniki psychiczne. Niejeden z nich doświadczył już sytuacji, gdy ciężko i sumiennie trenując mogli sądzić, że są dobrze przygotowani, a gdy dochodziło do startu w zawodach zauważali, że cały ich potencjał gdzieś zniknął. Taka sytuacja prowadzi do poczucia irytacji, a także często utraty wiary we własne umiejętności.

Właściwe przygotowanie sportowca zawiera obok przygotowania fizycznego, technicznego , taktycznego również przygotowanie psychologiczne. Koncentracja tylko na przygotowaniu fizycznym zawodnika już nie wystarcza, ponieważ wielu sportowców wyszkolonych jest na podobnym poziomie. O sukcesie zawodnika decydują coraz częściej ,,detale”. Zawodnik, kształtując swoje umiejętności psychiczne, podnosi efektywność własnego działania i zdobywa przewagę nad konkurencją.

Zawodnik silny psychicznie w trudnej dla siebie sytuacji, jaką jest start w zawodach, potrafi utrzymać np. właściwą koncentrację czy optymalny poziom pobudzenia. Potrafi poradzić sobie także z lękiem przed popełnieniem błędu czy zachować się odpowiednio w obliczu porażki, ale równie lepiej radzić sobie w przypadku odniesienia kontuzji czy urazu, jak również w przypadku spadku formy.
Plan treningu mentalnego powinien być opracowany indywidualnie. Zależy on od rodzaju uprawianej dyscypliny, potrzeb zawodnika czy preferowanych przez niego technik. O skuteczności treningu mentalnego decyduje przede wszystkim systematyczność oraz zaangażowanie zawodnika.